Výstava
HUMOR BEZ LEGRACE
Nová výstava ve Vile Löw-Beer v Brně se zaměřuje na vizuální projevy antisemitismu v socialistických karikaturách. Představí soubor kreslených vtipů a ilustrací z humoristických časopisů, které vycházely v Československu a Sovětském svazu.
Kromě historických karikatur ukáže i současné snímky kolující na sociálních sítích. Demonstruje tak, že stereotypy a předsudky vůči Židům jsou v našem veřejném prostoru stále přítomné.
Výstava Humor bez legrace je výsledkem více než ročního výzkumu zaměřeného na antisemitské karikatury v československém i sovětském tisku mezi lety 1948 a 1989. Mapuje, jak se antisemitismus v socialistickém Československu vyvíjel, jaké měl znaky.
„Výstava je pro diváky příležitostí zamyslet se nad tím, jakým způsobem byl v době socialismu tvořen veřejný obraz židovského národa, a jaké důsledky může mít zneužívání humoru pro šíření nenávisti,“ říká autorka výstavy historička Jana Černá.
Některé karikatury z časopisů Dikobraz, Roháč (Československo) nebo Krokodýl (SSSR) mohou na první pohled působit jako běžný humor. Při bližším zkoumání však návštěvníci poznají, že nešlo o satirickou kritiku, ale o záměrné využití hluboce zakořeněných stereotypů a předsudků vůči židovské komunitě.
Karikatury se často stávaly nástrojem propagandy a manipulace socialistického režimu. Tyto trendy však přetrvávají i v současné době, jak dokazují vybrané snímky ze sociálních sítí, s nimiž mohou lidé historické obrázky porovnat.
Vystaveno je 227 historických karikatur a 87 současných. Každé z výstavních místností dominuje socha zvířete inspirovaná antisemitskými kresbami. Návštěvníci se postupně setkají s krysou, pavoukem a chobotnicí, které vytvořila výtvarnice a scénografka Milena Dubšíková.
Každoroční statistiky projevů antisemitismu vykazují znepokojivý vzestup. V loňském roce u nás bylo Federací židovských obcí v ČR zaznamenáno 4328 antisemitských incidentů, což představuje 90% nárůst oproti roku 2022.
Výstava
Natalie Perkof: Who's gonna wear the pants?
Autorka se ve své tvorbě se zamýšlí nad vlastním životem i společností, zkoumá zažité stereotypy a odhaluje možnosti technické textilie v umění i designu.
Dernisáž výstavy proběhne 27. února 2025 v 18 h ve schodišťové hale Vily Löw-Beer v Brně.
VERNISÁŽ VÝSTAVY
Vernisáž výstavy Příběhy domů a vil
Vernisáž výstavy o významných luhačovických stavbách, jejich architektech, obyvatelích a návštěvnících proběhne v úterý 25. února v 17 h v zahradní galerii vily Löw-Beer.
Dozvíte se zajímavosti o budovách tvořících charakteristický kolorit Luhačovic, jako jsou například vily Chaloupka nebo Valaška navržené Dušanem Jurkovičem.
Zjistíte, kdo je autorem fresky na vile Emausy nebo jaké stopy v Luhačovicích zanechal šlechtický rod Serényi.
Úvodní slovo na výstavě, která vznikla ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, přednese jedna z autorek dr. Blanka Petráková.
Hudební vystoupení zajistí Dívka k rytmu zrozená s doprovodem.