Výstava
HUMOR BEZ LEGRACE
Nová výstava ve Vile Löw-Beer v Brně se zaměřuje na vizuální projevy antisemitismu v socialistických karikaturách. Představí soubor kreslených vtipů a ilustrací z humoristických časopisů, které vycházely v Československu a Sovětském svazu.
Kromě historických karikatur ukáže i současné snímky kolující na sociálních sítích. Demonstruje tak, že stereotypy a předsudky vůči Židům jsou v našem veřejném prostoru stále přítomné.
Výstava Humor bez legrace je výsledkem více než ročního výzkumu zaměřeného na antisemitské karikatury v československém i sovětském tisku mezi lety 1948 a 1989. Mapuje, jak se antisemitismus v socialistickém Československu vyvíjel, jaké měl znaky.
„Výstava je pro diváky příležitostí zamyslet se nad tím, jakým způsobem byl v době socialismu tvořen veřejný obraz židovského národa, a jaké důsledky může mít zneužívání humoru pro šíření nenávisti,“ říká autorka výstavy historička Jana Černá.
Některé karikatury z časopisů Dikobraz, Roháč (Československo) nebo Krokodýl (SSSR) mohou na první pohled působit jako běžný humor. Při bližším zkoumání však návštěvníci poznají, že nešlo o satirickou kritiku, ale o záměrné využití hluboce zakořeněných stereotypů a předsudků vůči židovské komunitě.
Karikatury se často stávaly nástrojem propagandy a manipulace socialistického režimu. Tyto trendy však přetrvávají i v současné době, jak dokazují vybrané snímky ze sociálních sítí, s nimiž mohou lidé historické obrázky porovnat.
Vystaveno je 227 historických karikatur a 87 současných. Každé z výstavních místností dominuje socha zvířete inspirovaná antisemitskými kresbami. Návštěvníci se postupně setkají s krysou, pavoukem a chobotnicí, které vytvořila výtvarnice a scénografka Milena Dubšíková.
Každoroční statistiky projevů antisemitismu vykazují znepokojivý vzestup. V loňském roce u nás bylo Federací židovských obcí v ČR zaznamenáno 4328 antisemitských incidentů, což představuje 90% nárůst oproti roku 2022.
Výstava
Hřebíky pro sirotky a vdovy
Galerie na zahradě Vily Löw-Beer v Brně hostí až do konce roku 2024 výstavu Hřebíky pro sirotky a vdovy, která je připomenutím 110. výročí propuknutí první světové války, ale není zaměřena na válečné události.
Přibližuje jednu z válečných sbírek, jimiž mělo civilní obyvatelstvo přispět ke zmírnění důsledků války. Tato sbírka byla spojena se sochami „rytíře/obránce – Wehrmanna“ nebo „štítu – Wehrschildu“ a spočívala v prodeji hřebíků, jež se do nich zatloukaly. Výtěžek z prodeje byl určen vdovám a sirotkům po padlých vojácích.
Výstava vznikla ve spolupráci s Německým kulturním spolkem, region Brno.
Galerie je volně přístupná, otevřená od úterý do neděle v čase 10.00–18.00 h.
TRVÁNÍ VÝSTAVY PRODLOUŽENO DO 31. 12. 2024.
Mimořádná akce
Sleva na vstupném
Využijte mimořádné nabídky a navštivte jednu ze čtyř poboček Muzea Brněnska Památník Mohyla míru, Vila Löw-Beer v Brně, Památník písemnictví na Moravě, Podhorácké muzeum, nebo klidně i všechny čtyři, za zvýhodněné vstupné.
Výstava
Natalie Perkof: Who's gonna wear the pants?
Autorka se ve své tvorbě se zamýšlí nad vlastním životem i společností, zkoumá zažité stereotypy a odhaluje možnosti technické textilie v umění i designu.
Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 17. října 2024 ve schodišťové hale Vily Löw-Beer v Brně.
Koncert
Vivaldi a Rodrigo pro kytaru a orchestr
Vánoční koncert Vivaldi a Rodrigo pro kytaru a orchestr proběhne ve středu 18. prosince 2024 v 19 hodin v rámci koncertního cyklu Komorní kytara ve vile Löw-Beer.
Program:
- Joaquin Rodrigo: Concierto de Aranjuez – Adagio
- Antonio Vivaldi: Koncerty D dur, G dur, C dur, pro kytaru, 2 kytary, mandolínu a orchestr
- Karel Kohout: Koncert F dur
Sólisté:
- Vladislav Bláha - kytara
- Tania Drobysh - mandolína, kytara
Vstupenky v prodeji na www.goout.net.